Skip to content

25 East Colony RoadLavallette, NJ 08735

Built 2020

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 14, 2018

Property Information

Block1091
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,920
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$470,000
57%
Improvement Value:$349,200
43%
Total Assessment$819,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,918+0.2%
2024$14,892+5.6%
2023$14,106+0.4%
2022$14,044+83.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 17004, Page 478Recorded1/23/2018