Skip to content

10 South Surf RoadLavallette, NJ 08735

Built 2010

Last Sale Price
$2,225,000
Last Sale Date
Jun 4, 2008

Property Information

Block1091
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class22
Description3F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage3,552
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,065,000
45%
Improvement Value:$1,294,300
55%
Total Assessment$2,359,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,963-25.2%
2024$57,435+55.1%
2023$37,036+0.4%
2022$36,874+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$2,225,000
DeedBook 14048, Page 1437

Property Sale

Sale
$1,195,000
DeedBook 10275, Page 1896

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 5639, Page 919

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook NaN, Page NaN