Skip to content

12 North Beach DriveSeaside Heights, NJ 08751

Built 2015

Last Sale Date
Mar 21, 1993

Property Information

Block1096
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage1,894
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$386,000
49%
Improvement Value:$401,800
51%
Total Assessment$787,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,346+5.2%
2024$13,637+8.4%
2023$12,575+0.4%
2022$12,520+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5147, Page 661