Skip to content

1525 Silverton RoadToms River, NJ 08755

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Jul 7, 2025

Property Information

Block230
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,618
Acreage3.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$297,600
55%
Improvement Value:$248,400
45%
Total Assessment$546,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,948+5.3%
2024$9,451+5.4%
2023$8,963+0.4%
2022$8,923+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$995,000
Sq Ft2,618DeedBook 20066, Page 388Recorded7/10/2025

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 3599, Page 568

Property Built

Built

Year Built: 1930