Skip to content

68 Estate Point RoadToms River, NJ 08753

Built 1995

Last Sale Date
Jan 28, 1991

Property Information

Block272
Lot48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,242
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
19%
Improvement Value:$372,000
81%
Total Assessment$458,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,345+5.3%
2024$7,928+2.0%
2023$7,774+0.4%
2022$7,740+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4885, Page 715