Skip to content

295 Maine StreetToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$319,900
Last Sale Date
Aug 23, 2018

Property Information

Block272
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,625
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
31%
Improvement Value:$253,000
69%
Total Assessment$367,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,687+5.3%
2024$6,353+7.1%
2023$5,930+0.4%
2022$5,904+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$319,900

From:

To:

Sq Ft1,625DeedBook 17220, Page 1488Recorded8/27/2018

Property Sale

SaleMulti
$315,000
DeedBook 11521, Page 419

Property Built

Built

Year Built: 1984