Skip to content

19 Bay Breeze DriveToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 1, 2006

Property Information

Block292
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,838
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$335,000
41%
Improvement Value:$478,600
59%
Total Assessment$813,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,824+5.3%
2024$14,083+9.0%
2023$12,925+0.4%
2022$12,868+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972