Skip to content

25 Bay Breeze DriveToms River, NJ 08753

Built 1975

Last Sale Price
$407,000
Last Sale Date
Mar 3, 1999

Property Information

Block292
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,574
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$340,000
34%
Improvement Value:$668,700
66%
Total Assessment$1,008,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,379+5.3%
2024$17,461+10.1%
2023$15,852+0.4%
2022$15,783+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$407,000
DeedBook 5669, Page 428

Property Built

Built

Year Built: 1975