Skip to content

11 Bay Breeze DriveToms River, NJ 08753

Built 2021

Last Sale Price
$1,900,000
Last Sale Date
Jan 27, 2023

Property Information

Block292
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,910
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,000
29%
Improvement Value:$804,500
71%
Total Assessment$1,134,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,671+5.3%
2024$19,638-24.9%
2023$26,159+260.0%
2022$7,267+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,900,000
Sq Ft3,910DeedBook 19298, Page 1621Recorded2/10/2023

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 10754, Page 1675

Property Sale

SaleMulti
$474,200
DeedBook 4673, Page 563