Skip to content

7 Bay Breeze DriveToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$637,500
Last Sale Date
Dec 30, 2020

Property Information

Block292
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,464
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
38%
Improvement Value:$492,300
62%
Total Assessment$792,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,436+5.3%
2024$13,715+3.4%
2023$13,269+0.4%
2022$13,211+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$637,500
Sq Ft2,464DeedBook 18304, Page 63Recorded2/8/2021

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 4136, Page 1