Skip to content

1708 Waterberry CourtToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Sep 19, 2019

Property Information

Block298
Lot69
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3701

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage2,783
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,000
24%
Improvement Value:$473,800
76%
Total Assessment$626,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,420+5.3%
2024$10,850+6.0%
2023$10,232+0.4%
2022$10,187+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft2,783DeedBook 17637, Page 1739Recorded10/9/2019

Property Sale

Sale
$196,790
DeedBook 4450, Page 900

Property Built

Built

Year Built: 1986