Skip to content

1705 Waterberry CourtToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Oct 16, 2000

Property Information

Block298
Lot71
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3701

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage2,244
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
25%
Improvement Value:$416,200
75%
Total Assessment$555,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,116+5.3%
2024$9,611+11.5%
2023$8,618+0.4%
2022$8,580+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 10255, Page 968

Property Sale

Sale
$165,081
DeedBook 4438, Page 947

Property Built

Built

Year Built: 1986