Skip to content

1768 Rolling Ridge LaneToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
May 26, 2022

Property Information

Block298
Lot80
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage2,404
Acreage1.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,600
34%
Improvement Value:$376,200
66%
Total Assessment$566,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,327+5.3%
2024$9,811+10.4%
2023$8,890+0.4%
2022$8,851+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft2,404DeedBook 19065, Page 1951Recorded6/14/2022

Property Sale

Sale
$195,877
DeedBook 4518, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1986