Skip to content

2051 Mackenzie RoadToms River, NJ 08755

Built 2001

Last Sale Price
$272,990
Last Sale Date
Sep 24, 2001

Property Information

Block311
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,050
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,000
34%
Improvement Value:$402,000
66%
Total Assessment$611,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,132+5.3%
2024$10,576+6.5%
2023$9,927+0.4%
2022$9,883+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$272,990
DeedBook 10557, Page 1746

Property Built

Built

Year Built: 2001