Skip to content

227 Brittany LaneToms River, NJ 08755

Built 2001

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Jan 22, 2018

Property Information

Block312
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,190
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,000
34%
Improvement Value:$422,200
66%
Total Assessment$636,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,592+5.3%
2024$11,013+4.6%
2023$10,524+0.4%
2022$10,478+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft3,190DeedBook 17014, Page 1715Recorded2/1/2018

Property Sale

Sale
$262,220
DeedBook 10528, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 2001