Skip to content

2080 Whitesville RoadToms River, NJ 08755

Built 2001

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Aug 25, 2017

Property Information

Block312
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,356
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,000
37%
Improvement Value:$359,100
63%
Total Assessment$570,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,387+5.3%
2024$9,868+8.6%
2023$9,090+0.4%
2022$9,050+10.7%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,356DeedBook 16900, Page 337Recorded10/11/2017

Property Sale

Sale
$235,490
DeedBook 10698, Page 1109

Property Built

Built

Year Built: 2001