Skip to content

962 Raleigh DriveToms River, NJ 08753

Built 1958

Last Sale Date
Jul 12, 2011

Property Information

Block386
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage960
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
30%
Improvement Value:$217,200
70%
Total Assessment$310,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,399+5.5%
2024$5,120+19.1%
2023$4,299+0.5%
2022$4,279+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1958