Skip to content

1790 New Hampshire AvenueToms River, NJ 08755

Built 1966

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 13, 2020

Property Information

Block391
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3101

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage1,693
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
43%
Improvement Value:$273,300
57%
Total Assessment$483,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,806+5.3%
2024$8,366+8.1%
2023$7,736+0.4%
2022$7,702+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,693DeedBook 17868, Page 1432Recorded4/27/2020

Property Sale

Sale
$489,000
DeedBook 12811, Page 1327

Property Sale

Sale
$163,900
DeedBook 5663, Page 519

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 5070, Page 684

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4852, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1966