Skip to content

1631 Old Freehold RoadToms River, NJ 08755

Last Sale Date
Sep 23, 2009

Property Information

Block393
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3201

Building Details

Building Class10
Description1620
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage---
Acreage31.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$576,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$576,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2008$4,914-21.8%
2007$6,283-22.9%
2006$8,153+1.3%
2005$8,047+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0