Skip to content

752 Fischer BlvdToms River, NJ 08753

Built 1993

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Oct 2, 2001

Property Information

Block400
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9202

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningVO
Sq Footage1,024
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
47%
Improvement Value:$124,100
53%
Total Assessment$234,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,263+5.2%
2024$4,052-6.1%
2023$4,314+0.4%
2022$4,295+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 10578, Page 452

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 5328, Page 760

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$17,900
DeedBook 4360, Page 236