Skip to content

1385 Whitty RoadToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Nov 10, 2004

Property Information

Block413
Lot57
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage2,068
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
45%
Improvement Value:$317,700
55%
Total Assessment$577,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,526+5.3%
2024$10,000+12.8%
2023$8,868+0.4%
2022$8,829+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 12374, Page 1452

Property Built

Built

Year Built: 1971