Skip to content

1182 Fischer BlvdToms River, NJ 08753

Built 1990
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 9, 2004

Property Information

Block420
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class10
Description1F
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage9,880
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$780,000
65%
Improvement Value:$420,000
35%
Total Assessment$1,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,852-20.1%
2024$27,336-10.9%
2023$30,686+0.4%
2022$30,552-13.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1990