Skip to content

1184 Fischer BlvdToms River, NJ 08753

Built 1975
Commercial

Last Sale Price
$908,000
Last Sale Date
Jul 26, 2004

Property Information

Block420
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class10
Description2CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage7,040
Acreage0.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$582,000
49%
Improvement Value:$607,800
51%
Total Assessment$1,189,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,666+5.2%
2024$20,595-17.8%
2023$25,050+0.4%
2022$24,940+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$908,000
DeedBook 12209, Page 207

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 10229, Page 205

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 5230, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1975