Skip to content

1286 Hooper AvenueToms River, NJ 08753

Built 1980
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$9,000,000
Last Sale Date
Mar 24, 2025

Property Information

Block575
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6701

Building Details

Building Class10
Description1M
Dwellings1
ZoningRC
Sq Footage20,038
Acreage1.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$876,000
23%
Improvement Value:$2,931,200
77%
Total Assessment$3,807,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$69,367+7.7%
2024$64,397-12.2%
2023$73,369+0.4%
2022$73,046+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$9,000,000
Sq Ft20,038DeedBook 19969, Page 675Recorded4/1/2025

Property Sale

Sale
$4,000,000
Sq Ft19,580DeedBook 19224, Page 1810Recorded11/14/2022

Property Sale

SaleMulti
$3,365,000
DeedBook 14161, Page 669

Property Sale

Sale
$2,600,000
DeedBook 10897, Page 1533

Property Built

Built

Year Built: 1980

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 3824, Page 765