Skip to content

235 Barnes LaneToms River, NJ 08753

Built 2006

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Aug 28, 2002

Property Information

Block581
Lot605
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage3,308
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,000
26%
Improvement Value:$448,800
74%
Total Assessment$607,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,068+5.2%
2024$10,521+6.5%
2023$9,882+0.4%
2022$9,839+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 11029, Page 610

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 5444, Page 344

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 4477, Page 436