Skip to content

268 Chestnut StreetToms River, NJ 08753

Built 1928

Last Sale Date
Dec 7, 2010

Property Information

Block589
Lot120
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class13
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,090
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,000
74%
Improvement Value:$61,500
26%
Total Assessment$235,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,038+5.5%
2024$3,827-5.1%
2023$4,031+0.5%
2022$4,012+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Sale

Sale
$84,500
DeedBook 5346, Page 654

Property Built

Built

Year Built: 1928