Skip to content

18 North GatewayToms River, NJ 08753

Built 1930

Last Sale Price
$31,500
Last Sale Date
Mar 14, 1975

Property Information

Block611
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,784
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
36%
Improvement Value:$204,700
64%
Total Assessment$320,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,840+5.2%
2024$5,551+19.9%
2023$4,629+0.4%
2022$4,609+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$31,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1930