Skip to content

15 North GatewayToms River, NJ 08753

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 20, 2021

Property Information

Block612
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class18
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,286
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
27%
Improvement Value:$314,200
73%
Total Assessment$428,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,548+5.4%
2024$7,162-3.8%
2023$7,443+0.5%
2022$7,409+4.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$16,100

Property Sale

Sale
$16,100
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1930