Skip to content

22 Thomas StreetToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 5, 2016

Property Information

Block612
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage776
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
42%
Improvement Value:$157,400
58%
Total Assessment$271,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,942+5.2%
2024$4,698+19.4%
2023$3,935+0.4%
2022$3,918+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 14346, Page 819

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 4484, Page 712

Property Built

Built

Year Built: 1950