Skip to content

14 Seward AvenueToms River, NJ 08753

Built 1890

Last Sale Price
$417,000
Last Sale Date
Jan 21, 2022

Property Information

Block613
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,494
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
34%
Improvement Value:$252,500
66%
Total Assessment$382,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,965+5.2%
2024$6,621+25.4%
2023$5,281+0.4%
2022$5,257+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$417,000
Sq Ft1,494DeedBook 18883, Page 925Recorded1/27/2022

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,494DeedBook 17495, Page 1301Recorded6/7/2019

Property Sale

Sale
$286,000
DeedBook 15460, Page 1762

Property Sale

Sale
$31,500
DeedBook 10787, Page 347

Property Sale

Sale
$88,400
DeedBook 5555, Page 813

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 4318, Page 755

Property Built

Built

Year Built: 1890