Skip to content

915 Charles DriveToms River, NJ 08753

Built 1967
Commercial

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Aug 16, 2022

Property Information

Block646
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7401

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage3,256
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,000
26%
Improvement Value:$540,600
74%
Total Assessment$732,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,341+5.2%
2024$12,681-15.1%
2023$14,942+0.4%
2022$14,877+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$775,000
Sq Ft3,256DeedBook 19138, Page 1883Recorded8/18/2022

Property Sale

SaleMulti
$480,000
DeedBook 11607, Page 482

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5437, Page 485

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4409, Page 705

Property Built

Built

Year Built: 1967