Skip to content

2140 Route 37 EastToms River, NJ 08753

Built 1930
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$870,000
Last Sale Date
Sep 29, 2025

Property Information

Block816
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage3,230
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$168,000
40%
Improvement Value:$251,900
60%
Total Assessment$419,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,646+5.2%
2024$7,268-30.9%
2023$10,518+0.4%
2022$10,472+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$870,000
DeedBook 20159, Page 794Recorded10/9/2025

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 5253, Page 450

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 4092, Page 357

Property Built

Built

Year Built: 1930