Skip to content

525 Corwill TerraceToms River, NJ 08753

Built 1956

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Mar 25, 1998

Property Information

Block649
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,672
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,000
38%
Improvement Value:$238,400
62%
Total Assessment$385,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,018+5.2%
2024$6,671+2.7%
2023$6,493+0.4%
2022$6,464+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5562, Page 110

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5036, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1956