Skip to content

27 Lexington AvenueToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$267,050
Last Sale Date
Feb 6, 1997

Property Information

Block673
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,526
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
35%
Improvement Value:$331,000
65%
Total Assessment$511,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,305+5.2%
2024$8,845+4.6%
2023$8,457+0.4%
2022$8,420+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$267,050
DeedBook 5444, Page 151

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5157, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1984