Skip to content

31 Central AvenueToms River, NJ 08753

Built 1946

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
May 8, 1979

Property Information

Block684
Lot274
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,872
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
38%
Improvement Value:$277,300
62%
Total Assessment$447,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,895+5.4%
2024$7,493+14.2%
2023$6,564+0.5%
2022$6,534+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 3821, Page 453

Property Built

Built

Year Built: 1946