Skip to content

7 Central AvenueToms River, NJ 08753

Built 1935

Last Sale Price
$306,000
Last Sale Date
May 25, 2023

Property Information

Block686
Lot207
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,576
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
38%
Improvement Value:$248,600
62%
Total Assessment$403,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,328+5.2%
2024$6,966+5.9%
2023$6,578+0.4%
2022$6,549+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$306,000
Sq Ft1,576DeedBook 19394, Page 1391Recorded6/2/2023

Property Built

Built

Year Built: 1935