Skip to content

201 Cedar Grove RoadToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Aug 26, 2014

Property Information

Block693
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,007
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,000
58%
Improvement Value:$101,200
42%
Total Assessment$243,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,429+5.2%
2024$4,210-6.8%
2023$4,517+0.4%
2022$4,497+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$162,000

From:

To:

Sq Ft1,007DeedBook 15881, Page 1599Recorded8/28/2014

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4805, Page 547

Property Built

Built

Year Built: 1950