Skip to content

302 Longfellow AvenueToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 18, 2005

Property Information

Block716
Lot92
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class45
Description1.5CB
Dwellings2
ZoningR50
Sq Footage1,738
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
31%
Improvement Value:$198,100
69%
Total Assessment$287,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,228+5.2%
2024$4,970+2.1%
2023$4,870+0.4%
2022$4,848+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 12589, Page 489

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 4698, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1950