Skip to content

120 Maple StreetToms River, NJ 08753

Built 1952

Last Sale Price
$256,000
Last Sale Date
Jun 25, 2015

Property Information

Block700
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,824
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,000
60%
Improvement Value:$162,200
40%
Total Assessment$404,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,360+5.2%
2024$6,997+26.9%
2023$5,514+0.4%
2022$5,489+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$256,000

From:

To:

Sq Ft1,824DeedBook 16166, Page 15Recorded8/19/2015

Property Sale

Sale
$113,900
DeedBook 4551, Page 511

Property Built

Built

Year Built: 1952