Skip to content

1307 Route 37 EastToms River, NJ 08753

Built 1957

Last Sale Date
Sep 20, 1994

Property Information

Block716
Lot60
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class10
Description1.5F
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage960
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
70%
Improvement Value:$90,000
30%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,463+5.2%
2024$5,193-31.1%
2023$7,535+0.4%
2022$7,502+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5209, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1957