Skip to content

769 Americana CourtToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jan 12, 2018

Property Information

Block727
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,776
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
30%
Improvement Value:$273,400
70%
Total Assessment$388,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,073+5.2%
2024$6,723+4.6%
2023$6,430+0.4%
2022$6,402+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,776DeedBook 17004, Page 237Recorded1/23/2018

Property Sale

Sale
$362,500
DeedBook 12780, Page 593

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 11313, Page 1463

Property Sale

Sale
$22,750
DeedBook 10678, Page 496

Property Sale

Sale
$100,525
DeedBook 4401, Page 655

Property Built

Built

Year Built: 1986