Skip to content

738 Congress StreetToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$317,000
Last Sale Date
Jul 17, 2013

Property Information

Block727
Lot51
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,776
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
29%
Improvement Value:$274,300
71%
Total Assessment$387,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,053+5.2%
2024$6,704+12.2%
2023$5,974+0.4%
2022$5,948+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$317,000

From:

To:

Sq Ft1,776DeedBook 15588, Page 412Recorded7/18/2013

Property Built

Built

Year Built: 1985