Skip to content

756 Pontiac CourtToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$616,000
Last Sale Date
Jun 21, 2024

Property Information

Block727
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,513
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
25%
Improvement Value:$356,400
75%
Total Assessment$476,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,100+5.2%
2024$7,699+3.0%
2023$7,475+0.4%
2022$7,442+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$616,000
Sq Ft2,513DeedBook 19719, Page 1938Recorded6/26/2024

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 12757, Page 462

Property Sale

Sale
$90,700
DeedBook 4246, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1984