Skip to content

768 Americana CourtToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 29, 2023

Property Information

Block727
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,776
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
29%
Improvement Value:$281,800
71%
Total Assessment$396,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,226+5.2%
2024$6,869+16.2%
2023$5,909+0.4%
2022$5,883+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,388DeedBook 16161, Page 592Recorded8/13/2015

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 13922, Page 731

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 4464, Page 498

Property Built

Built

Year Built: 1986