Skip to content

777 Vaughn AvenueToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 27, 2017

Property Information

Block729
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,633
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
47%
Improvement Value:$166,200
53%
Total Assessment$314,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,722+5.2%
2024$5,439+14.9%
2023$4,734+0.4%
2022$4,714+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 10953, Page 793

Property Sale

Sale
$60,481
DeedBook 3984, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1965