Skip to content

773 Michigan AvenueToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$454,000
Last Sale Date
Jan 5, 2024

Property Information

Block730
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,367
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
46%
Improvement Value:$175,100
54%
Total Assessment$323,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,884+5.2%
2024$5,593+0.8%
2023$5,551+0.4%
2022$5,527+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$454,000
Sq Ft1,367DeedBook 19582, Page 445Recorded1/12/2024

Property Sale

Sale
$213,500
DeedBook 14839, Page 365

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4555, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1960