Skip to content

529 Gilford AvenueToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Nov 12, 1979

Property Information

Block789
Lot64
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class16
Description1F3G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,977
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
39%
Improvement Value:$202,000
61%
Total Assessment$332,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,046+5.2%
2024$5,747-4.1%
2023$5,994+0.4%
2022$5,968+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 3878, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1979