Skip to content

541 Gilford AvenueToms River, NJ 08753

Built 1958

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Mar 28, 2000

Property Information

Block789
Lot71
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class45
Description1B1G
Dwellings2
ZoningR90
Sq Footage1,458
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
35%
Improvement Value:$222,000
65%
Total Assessment$339,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,173+5.2%
2024$5,868+2.3%
2023$5,734+0.4%
2022$5,709+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 10068, Page 386

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 3659, Page 628

Property Built

Built

Year Built: 1958