Skip to content

211 Anthony AvenueToms River, NJ 08753

Built 1936

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jan 17, 2022

Property Information

Block804
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage820
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
61%
Improvement Value:$66,500
39%
Total Assessment$171,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,123+5.2%
2024$2,969-1.0%
2023$2,998+0.4%
2022$2,985+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft820DeedBook 18890, Page 905Recorded2/1/2022

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 4690, Page 868

Property Built

Built

Year Built: 1936