Skip to content

534 Morris BlvdToms River, NJ 08753

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 22, 2004

Property Information

Block829
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage864
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
62%
Improvement Value:$66,200
38%
Total Assessment$174,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,172+5.2%
2024$3,015-5.6%
2023$3,194+0.4%
2022$3,180+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$82,900
DeedBook 4650, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1935